SÜNNET NEDİR:
Glans penisin ucunu kaplayan (prepusyum) denilen derinin çepe çevre usturuplu kesilip çıkarılmasıdır. Bunu eğer ehil ve yetkili kişiler yapmaz ise sonuçları istendiği gibi güzel olmayabilir. Görüntü bozukluğunun yanında psikolojik travmalar yaratabilir ve kişinin cinsel yaşantısında erken boşalma gibi sorunlar çıkarabilir.

Sünnet Nasıl İcra Edilir:
Eskiden sünnet ustura ve kıskaç metoduyla yapılıyordu. Bunun tıbbın gelişmesiyle sünnet yapma şekilleri de değişti. Artık sünnetlerin tamamına yakını lokal ve genel anestezi ile yapılmaktadır. Deriyi alma şekilleri ise neşter, koter ve akıllı klemplerle icra edilmektedir.
Sıkça sorulan soru hangi yukarıdaki metodlardan hangisinin en iyi ve zararsız olduğudur. Bu sorunun cevabı sünneti yapan kişinin bu sünnet metodlarına ne kadar hakim olduğudur. Asıl gözetilmesi gereken unsurlar sünnet olacak olan çocuğun bedensel yapısı, kilosu ve herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığıdır.

Sünnet ameliyatında dikkat edilmesi gereken hususlar:
1) Penis yapısına göre düzgün ve estetik olması.
2) Çocuk ile iyi iletişim kurup, psikolojik travma yaratmamak.
3) Steril ve hijyenik ortamda tek kullanımlık tıbbi malzemeler kullanmak.

Sünnetin Tarihçesi:
Sünnetin tarihçesine bakıldığı zaman kökünün İslamiyet’ten çok öncesine dayandığı görülür. Eski Mısır, İbraniler, Fenikeliler, Babilliler ve Afrika’da milattan çok önce sünnet yapıldığı biliniyor. Bugünde sünnet Yahudilerde ve Müslümanlarda istisnasız yapılmaktadır. Sünnetin tarihi yoluculuğunda cinsel zevki arttırma ve erkekliğe atılan ilk adım olarak görüldü. Bugünlerde sünnetin dini anlamının yanında sağlık içinde yapılmaktadır. Görülmüştür ki sünnetli erkeklerin partnerlerinde kadın hastalıkları daha düşük olduğu görülmektedir. Bunlardan biride Rahim Ağızı kanseri, enfeksiyon ve mantar hatalıklarıdır. Sünnet bir temizlik ve güzelleşme operasyonu olarak da kabul edilir. Sünnetler bireysel ve toplu halde icra edilirdi. Osmanlıdaki toplu sünnetlerin başlangıcı, şehzadelerin sünnetlerine dayanır. Şehzadelerin sünnetlerinde de ‘’ Oldu da bitti maşallah, Padişah olur inşallah ‘’ diye bağırılıyordu. Halk çocuklarında ise ’’ Oldu da bitti maşallah, damat olur inşallah ‘’ nidaları o törenlerden kalmadır.